Sigara İçmek İle Saç Dökülmesi Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Sigara İçmek İle Saç Dökülmesi Arasında Bir Bağlantı Var Mı?

Sigara içmenin başta akciğer kanseri olmak üzere bir takım kalp hastalıkları ve enfeksiyonlar gibi 50’den fazla hastalıkla ilişkiliği olduğu biliniyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 120.000 kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile vefat etmesi, sigara tüketiminin vahim boyutlara vardığını gözler önüne seriyor. Peki sigara içmenin saç dökülmesi ile doğrudan bir bağlantısı var mı? Bu yazımızda, merak edilen bu soruyu cevaplayacağız.

Yapılan araştırmalar  sigarada yer alan ”nikotin ve karbonmonoksit” maddelerinin saç dökülmesine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre sigara tüketimi, saç foliküllerindeki DNA yapısını bozuyor ve kan dolaşımını olumsuz olarak etkiliyor. Bu durum da saçların kalitesi düşürerek incelmesine neden oluyor ve saçlar dökülmeye yatkın hale geliyor. Ayrıca sigaranın bağışıklık sistemini düşürmesi de vücudu genel olarak birçok hastalığa açık hale getiriyor. Bu hastalıkların bir kısmı da saç dökülmelerine neden oluyor. Tayvan’da 40 yaş üstü 700’den fazla erkek üzerinde yapılan araştırmalar, günde bir paketi üzeri sigara tüken kişilerin kelleşme oranın daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yukarıda örneklerini verdiğimiz araştırmalar, sigara içmek ile saç dökülmesi arasında anlamlı bir bağlantı olduğunu düşündürse de, sigara içmenin kesin olarak saç döktüğünü söylemek için henüz erken. Saç dökülmelerindeki en büyük etken, genetik faktörlere bağlı olarak yaşlanma ile birlikte artan DHT hormonu. Bugüne kadar saç dökülmesini engellemek için kullanılan tedavi yöntemlerinin özünde de DHT hormonunun üretilmesinin önüne geçerek, DHT hormonunu baskılamak bulunuyor.

Yorum Yap

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Herhangi bir sorunuz mu var?