Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Bireyleri çekici, özgüvenli olmasını sağlayan faktörler arasında dış görünüşü gelir. Özellikle bireyler önemli hastalık, stres ve hormon değişimleri nedeniyle vücutlarında farklılıklar gözlemlemeye başlayabilir. Bu durumda en kısa sürede sorunlarını giderecek uzman doktorlardan yardım almalıdır. Aksi halde geç teşhis edilmesi durumlarda olumsuz sonuçlara yol açılmaktadır. Kadınlar dış görünümlerine daha çok önem vermektedir. Bu nedenle mevsim, haftalık ve günlük cilt ve saç bakım rutinleri hayatlarına entegre ederek daha bakımlı, çekici görünmek isteyebilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi günümüzde oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Kişiler ilk defa bu tarz bir problem yaşıyorsa başlangıçta uzmandan yardım almalı ve hayatında stres faktörünün olup olmadığına dikkat etmelidir. Stresli yaşam ve hormonların değişimi ile birlikte kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Bu dökülmelerin kesin ve net belirtilerini öğrenmek için tahlil yaptırılmalı, uzmana görünmek gerekir.

Kadınlarda saç dökülmesi yaşamasına neden olan faktörler çeşitlilik gösterir. Özellikle stres, dengesiz beslenme, yetersiz uyku, hormon değişimleri, hamilelik, stres, önemli hastalıklar, kemoterapi gibi nedenlerle kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşanabilir. Günümüzde yoğun saç bakımları popüler olduğu için fazla ürün kullanımı da saç dökülmesini artıran faktörler arasında yer alır.  Bireyler saç tiplerine uygun, içerikleri temiz az ve öz ürün kullanarak saç dökülmesini azaltabilir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Kadınlar sık saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalıyorsa tahlil yaptırmalı, eksik olan vitamin ve mineraller tespit edilmelidir. Aynı zamanda kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemlerinde de sıklıkla erkek tipi saç dökülmesi yaşanabilir. Bunu önlemek için genellikle beslenmeye dikkat edilmeli, su tüketilmeli ve doktorların önerileri birebir uygulanmalıdır. Bunun dışında kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin nedeni yoğun ısı ile saçları şekillendirme, stres gibi faktörler de etkiler.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi ile normal saç dökülmesi sıklıkla karıştırılmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi nedir? Saçların şakak, üst tepe kısımları, yan bölgelerde gözle görülür seyrelmeler görülüyorsa erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Erkek tipi saç dökülmesi halk arasında kellik olarak da bilinir. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kadınlarda yirmi yaşından sonra başlar. Stres, hastalık, hormonal ve yoğun ürünler kullanıp ısı ile şekillendirerek erkek tipi saç dökülmesi artabilir. İlk dökülmeler gözlemlendikten sonra mutlaka uzmana danışmak gerekir.

Kadın ve erkeklerde günlük olarak 100 tel saç dökülmesi normal olarak karşılanır. Ancak bu sayının üzerinde saç dökülmesi aşırı olarak görülür. Erkek tipi saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunların başlıca nedenlerinden bazıları:

 • Genetik yapı
 • Hormon değişimleri
 • Yetersiz beslenme
 • Düzensiz uyku
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Stres
 • Hamilelik ve emzirme süreçleri
 • Yanlış ve çok ürün kullanımı
 • Saçları ısı ile şekillendirme, gergin toplama şekilleri
 • Deri rahatsızlıkları
 • Önemli hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaç ve tedavi yöntemleri

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi kadınları daha derinden etkiler. Bu nedenle daha hızlı farkına varılıp uzmandan yardım alınır. Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için ilk adım düzenli uyku ve beslenme, stres oranının azaltılması, saçları şekillendirirken ısı kullanımını azaltma, saçlara bakım yaparken az ve öz ürün kullanılması gerekir. Erkek tipi saç dökülmesinin diğer adı androjenik alopesi olarak bilinir. Bu durumu her erkek ve kadın belirli yaşlarda yaşar. Özellikle genetik yatkınlık, saç ve deriye zarar veren ürün kullanımı, kullanılan ilaçlar, hormon değişimleri erkek tipi saç dökülmesini tetikleyen faktörler arasındadır.

Saç dökülmesinin dereceleri vardır. Her derecede saçların farklı bölgelerinde dökülmeler görülür. Saç dökülmeleri çok artar ve bazı bölgelerde seyrelmeler görülürse mutlaka uzmana danışılmalıdır. Saçların azaldığı bölgelere göre saç derecelenmeleri farklılaşır. Kadınlarda saç dökülmesi tipleri üçe ayrılır. Bunun içinde erkek tipi saç dökülmesi de mevcuttur ve her bireyde görülür. Saç dökülmesi tipleri şunlardır:

 • Hafif Saç Dökülmesi: Bu aşamaya birinci tip saç dökülmesi denilir. Saç derisinin görünmediği ancak çok fazla saç dökülmesinin yaşandığı durumdur. Bu aşamada saç çizgisi korunur ve endişe edecek bir durum söz konusu değildir. Alışkanlıklar ve saç şekillendirme rutinleri gözden geçirilmelidir.
 • Orta Seviye Saç Dökülmesi: Saçlarda ciddi dökülmelerin yaşandığı ve saç derisinin artık görülmeye başladığı aşamadır. Başın yan kısımları, ense bölgelerinde azalmalar seyrekleşmeler görülür. Dökülen ve açılan kısımlar için kolaylıkla ve hızlı şekilde saç ekimi yapılabilir.
 • İleri Seviye Saç Dökülmesi: Saçların üst kısımlardan da seyrekleştiği ve saç derisinin artık görülmeye başladığı aşama ileri seviyedir. Saçlar güçsüz, yıpranmış ise bu aşamada dökülme iyice hızlanır. Aynı zamanda hormon değişimleri, ileri yaş, menopoz gibi durumlarda ileri seviye saç dökülmesi durumları yaşanır.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi Var mı?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin kesin olduğunu öğrenmek için mutlaka bir uzmanın görmesi gerekir. Uzman tarafından yapılan tahlil sonrası saç dökülmesinin kesin nedeni tespit edilir. Böylece kişiler saç dökülmesinin nedenini öğrendiğinde neler yapılabileceği belirlenir ve uzmanın yönlendirmeleri doğrultusunda hızlı şekilde saç dökülmeleri durdurulabilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi vardır. Bunun için dökülme nedeni saptanır ve eğer ilaç ile tedavi edilebiliyorsa uzmanın önerdiği ilaçlar alınır. Aynı zamanda ek vitamin takviyeleri ile desteklenirse yeni saç oluşumuna katkı sağlanır ve saçların daha gür, sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olunur. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yani üçüncü seviye saç dökülme söz konusu ise saçlarda seyrelmeler görülür. Bireyler kalıcı bir şekilde bu sorunu gidermek isterse saç dökülme tedavisi olarak saç ekimini yaptırabilir. Uzman, deneyimli personel bulunan merkezlerden saç ekimi yapılarak saçlar daha gür, sağlıklı şekilde görülür.

Saç ekimi saç derisine direkt olarak yapılır ve kadınlar tarafından oldukça sık uygulanan işlem olarak bilinir. 1950 yılından bu yana saç ekimi profesyonel kişiler tarafından uygulanmaktadır. Sadece saç ekimi baş bölgesine uygulanmamakta vücudun çeşitli bölgelerine de yapılmaktadır. Sakal ve kaş gibi vücudun farklı bölgelerine de ekim yapılabilmektedir. Saç ekimi kadınlarda tıraş olmadan da uygulanır. Saç ekimi ile kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaklaşık olarak %60 oranında azalmıştır. Böylece saçlar daha gür, canlı şekilde göründüğünden kadınlar kendilerine olan güveni artmıştır.

Kadınlarda Tepeden Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi özgüveni oldukça düşürebilir. Özellikle dış görünümü etkileyen saçlar seyrekleştikçe kişilerde bakımsız göründüğü ve çeşitli hastalıkları simgelediği için mutsuz eden etken olarak görülebilir. Bu nedenle erkek tipi saç dökülmesi problemi yaşanıyorsa mutlaka profesyonel yardım alınmalı ve en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Kadınlarda tepeden saç dökülmesi tedavisi saç ekimi ile mümkündür. Kişiler kalıcı şekilde saçlara ulaşmak istiyorsa uzman kişiler yardımı ile saç ekimi tedavisinden yararlanabilir. Bu tedavi oldukça yüksek sonuçlar verir ve ileri derece saç dökülmeleri sorununda yeni saç oluşumunu destekleyerek seyrelmelerin önüne geçer.

Saç ekimi tedavisi çoğunlukla erken yaşlarda erkek tipi saç dökülmesi problemi yaşayan bireylere uygulanır. Erkek tipi saç dökülmesini azaltmak için doğru alışkanlıklar ve saç bakım rutini oluşturmak gerekir. Yeterli ve dengeli beslenme, vitamin takviyesi alma, düzenli uyku, uyuşturucu ve nikotin bağımlılığından kurtulma saç dökülmesini azaltır. Aynı zamanda saçları şekillendirirken ısı kullanmama, yoğun kimyasal içeren saç şekillendirici ürünlerden uzak durmak gerekir.

Yorum Yap

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Herhangi bir sorunuz mu var?